© Savet Evrope/Evropski sud za ljudska prava, 2012. Ovaj prevod je realizovan uz podršku Trast fonda za ljudska prava Saveta Evrope (/humanrightstrustfund). On ne obavezuje Sud. Ako su Vam potrebne dodatne informacije, pogledajte detaljnu naznaku o autorskim pravima na kraju ovog dokumenta.
© Council of Europe/European Court of Human Rights, 2012. This translation was commissioned with the support of the Human Rights Trust Fund of the Council of Europe (/humanrightstrustfund). It does not bind the Court. For further information see the full copyright indication at the end of this document.
© Conseil de l’Europe/Cour européenne des droits de l’homme, 2012. La présente traduction a été effectuée avec le soutien du Fonds fiduciaire pour les droits de l’homme du Conseil de l’Europe (/humanrightstrustfund). Elle ne lie pas la Cour. Pour plus de renseignements veuillez lire l’indication de copyright/droits d’auteur à la fin du présent document.
Ezgirlik ve Dajanšma Partisi (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) (ÖDP) protiv Turske
7819/03 | 10/05/2012
Terms
EVROPSKI SUD ZA LJUDSKA PRAVA
Sažetak br. 152 iz prakse Suda
Maj 2012.
Ezgirlik ve Dajanšma Partisi (ÖDP) protiv Turske - 7819/03
Presuda od 10. 5. 2012.
Član 14
Diskriminacija
Odbijanje države da odobri finansijsku pomoć jednoj stranci koja nije dostigla zakonski nivo reprezentativnosti od 7% : ne postoji kršenje
Činjenično stanje : Stranka podnosilac predstavke dobila je odobrenje da učestvuje na lokalnim i parlamentarnim izborima 1999. godine. Tom prilikom je zatražila finansijsku pomoć koja se odobrava političim strankama na osnovu Ustava. Ta pomoć joj je odbijena uz obrazloženje da nije ispunila zakonske uslove tj. : da je već bila u sastavu Parlamenta ili da je dobila više od 7% izraženih glasova na prethodnim izborima. Stranka podnosilac predstavke potom upućuje zahtev za poništenje presude Upravnom sudu, uz argument da je bilo teško voditi aktivnosti i političku kampanju bez potrebnih ekonomskih resursa i da je odluka o odbijanju finansijske pomoći protivna načelu zabrane diskriminacije. Žalba je odbačena 1999. godine uz obrazloženje da stranka koja je izjavila žalbu nije ispunjavala zakonske uslove za dobijanje finansijske pomoći. Tu presudu je 2002. godine potvrdio Državni savet. Stranka podnosilac predstavke se obratila Evropskom sudu sa tvrdnjom da je zbog odluke o odbijanju finansijske pomoći bila stavljena u nepovoljniji položaj na izborima 1999, 2002. i 2007. godine, na kojima je po istom redosledu osvojila 0,8%, 0,34% i 0,15% izraženih važećih glasova.
Pravo – Član 14 u sprezi sa članom 3 Protokola 1 : Odbijanje finansijske pomoći imalo je za posledicu da je političkoj stranci podnosiocu predstavke bilo komplikovanije da inforimše javnost na nacionalnom nivou o svojim političkim stavovima nego drugim strankama koje su dobile pomenutu pomoć. Stranka podnosilac predstavke je dakle bila predmet različitog tretmana u vršenju svojih izbornih prava. Javno finansiranje političkih stranaka je sredstvo koje služi za sprečavanje korupcije i izbegavanje njihove prevelike zavisnosti od privatnih donatora. Kada se prouče sistemi primenjeni u najvećem broju evropskih zemalja uočava se da se dotacije dele po dva sistema : potpuno jednako ili po principu pravične pomoći. U ovom drugom slučaju, skoro uvek postoji uslov određenog minimuma biračke podrške i to u cilju izbegavanja inflacije